iPhone 6S Modeli RGBW Sensör İle mi Gelecek?

Apple her yeni modeliyle yeni bir çığır açmayı başarıyor. Bununla beraber Apple takipçilerinin merakla bekledikleri son kuşak iPhone serisi yine çok konuşulacak gibi gözüküyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinin yüksek tirajda satılmasıyla piyasaya yeni sürülecek olan iPhone 6s için bilgi sızıntıları yavaş yavaş çıkmaya başladı. Efsaneleşmiş ‘s’ serisi birçok farklı özelliğin geliştirilmesiyle çıkacak.

iphone-6s-rgwb-sensor

iPhone 6s hakkında ilk olarak Çin menşeili bir söylenti kamerayla ilgili bir bilgi sızdırdı. İddiaya göre 12 mega piksel bir kamerayla satışa çıkacak olan iPhone 6s, IHS China CEO’su Kewin Wong tarafından ortaya atıldı. Sonrasında bir Japon sitesi Feng tarafından yazılan haberde yine aynı bilgi yer aldı. iPhone 6s için 12 mega piksel Sony yapımı RGBW sensörlü bir kamera kullanılacağı söylendi.

Kamera çözünürlüğünün yanı sıra birde RGBW sensörlü olduğu eklenince heyecan daha fazla arttı.

RGBW Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

RGBW sensörü Red, Green, Blue yani kırmızı, yeşil ve mavi ana renk skalasının yanına White yani beyaz eklenmesiyle ortaya çıkan bir sensör. Sensörün amacı ışığın az olduğu ve bu ana renklerin ve alt tonlarının net olarak gözükmediği karanlık ortamlarda beyaz dengesiyle daha iyi fotoğraflar çekilebilmesi. Aslında iPhone 6 ve 6 Plus modellerine de eklenmesi düşünülen RGBW sensörü, 6s çıkana kadar geliştirilmek istenmiş ve şimdi gündeme gelmiş.

iphone-6s-kamera-ozellikleri