iPhone’un Üretim Yeri Başka Bir Ülkeye mi Taşınıyor?

Apple tarafından Çin’de üretimi sağlanan iPhone ve iPad cihazlar artık farklı bir noktada üretilecek. Bu haber henüz tam anlamıyla netlik kazanmasa da söylenenlerin ardında bu gerçek var gibi gözüküyor. Apple için stratejik ortak konumunda olan üretici Foxconn bu projenin mimarı olacak.

iPhone-uretim-yeri-degisiyor

Foxconn tarafından yapılan açıklamalarda Hindistan’da dev bir üretim ve montaj tesisi açılacağı belirtildi. Dolayısıyla Hindistan gibi kalabalık bir ülkede Pazar payını eline geçirmek isteyen Apple ve Google kollarını sıvamış durumda. Yapılan en son açıklamada Google One için ‘’bir sonraki 5 milyar kullanıcı’’ tanımı Hindistan için söylenmişti. Üzerine Apple için biçilmiş kaftan bir durum söz konusu oldu. Çin’de yapılan üretimi Foxconn’la beraber Hindistan’da yapması Apple’ın Hindistan pazarına daha çabuk ulaşmasına sebep olabilir.

Foxconn tarafından Apple ile yapılacak olan üretimlerin belli bir süreç boyunca Çin’le entegre yürütüleceği söyleniyor. En azından Apple, Hindistan’da kurulacak olan tesiste çalışanlar ve yetkililer tamamen düzene oturana kadar Çin’de üretime ara vermeyi düşünmüyor.

apple-uretim-yeri-degisiyor-mu