iCloud Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

iCloud şifresi aslında Apple Kimliğinizin parolasıdır. Doğal olarak iCloud şifremi unuttum diyorsanız, Apple Kimlik şifrenizi sıfırlamanız gerekiyor.

iCloud şifrenizi sıfırlamak için appleid.apple.com/tr adresine gidin, sağ köşede yer alan Apple Kimliği ID kısmının alt tarafında yer alan “Parolanızı Sıfırlayın” seçeneğine tıklayın.

apple-kimligi-unuttum

Sıradaki adımda Apple Kimliğiniz ile giriş yapmanız gerekecek, eğer onu da hatırlamıyorsanız, Apple Kimliğimi unuttum yazan kısma basmanız gerekiyor.

apple-kimligi-sifirlama

Apple Kimliğinizi yazdıktan sonra ileriye tıklayınca karşınıza 3 farklı şifre sıfırlama yöntemi gelecektir. Kendinize uygun olanını seçmeniz gerekiyor.

  • İlk adım güvenlik sorularını yanıtlayın kısmıdır. Kayıt olduğunuz esnada sizden girmenizi istediği güvenlik sorularının cevaplarını yazmanız gerekecek.

Güvenlik sorularını yanıtlama tercini seçtikten sonra doğum tarihinizi girip ileri diyeceksiniz, güvenlik sorularınızın cevaplarını yazacaksınız, sonrasında yeni parola girme ekranı gelecek, işlem bu kadar.

  • İkinci yöntem en sık kullanılan, e-posta ile şifre sıfırlama yöntemidir. Sisteme girmiş olduğunuz e-mail adresinize bir sıfırlama maili gönderir, yönergeleri izleyerek şifrenizi yenilersiniz.

e-posta-ile-sifirlama

  • Üçüncü yöntem ise iki aşamalı doğrulama yöntemidir. Bunu sadece önceden bu seçeneği işaretleyenler kullanabilir.

iki-asamali-dogrulama

Burada Apple sizden kurtarma anahtarınızı ister. Güvenli bir aygıtı tercih edersiniz ve size doğrulama kodu gönderilir. Sonrasında ise parola yenile veya sıfırla seçenekleri gelir.

iCloud şifrenizi unuttuğunuz zaman yukarıdaki adımlardan kendinize uygun olanını seçerek şifrenizi tekrardan alabilirsiniz.