Türkçe Siri Nasıl Kurulur, Nasıl Kullanılır?

Türkçe Siri sonunda iOS 8.3 ile beraber kullanıcılı ile tanıştı. Uzun zamandır Siri’nin Türkçe versiyonu bekleniyordu. Peki, nasıl kurulur ve kullanılır?

turkce-siri-kurulumu

iOS 8.3 güncellemesini yapmak için, Ayarlar-Genel-Yazılım güncellemeye tıkladığınızda karşınıza iOS 8.3 güncellemesi çıkacak, yükle dediğiniz zaman yeni iOS internet hızınıza bağlı olarak kısa bir süre içinde kurulacaktır.

turke-siri-nasil-kullanilir

iOS 8.3 kurulumu bittiği zaman, Ayarlar-Genel ve Siri sekmesine tıkladığınızda karşınıza Siri ve Dil seçeneği çıkacak. Dil seçeneği ilk geldiğinde İngilizce olabilir, listeyi açtığınızda Türkçe dil seçeneği göremiyorsanız öncelikle Siri butonunu aktif etmeniz gerekiyor. Aktifleştirdikten sonra Türkçe dil seçeneği görebilirsiniz.

siri-turkce-dil-seceneği

Türkçe Siri kurulumu bittikten sonra sıra kullanma aşamasına geldi. iPhone veya iPad cihazlarınızdaki Home tuşuna basılı tutun. 2 tane sinyal sesi duyacaksınız, ekranda Siri size “Nasıl Yardımcı Olabilirim?” diye soracaktır. Mikrofon simgesine tıkladıktan sonra istediğiniz kelimeyi söyleyebilirsiniz. Mesela; “Ne Haber Siri?” dediniz, biraz saçma gelse de, bugün de yaşadığım için mutluyum cevabı geliyor. Uygulamalara girmek için de Siri kullanılabilir, mikrofona tıkladıktan sonra “Facebook” dediğiniz zaman uygulamanız otomatik olarak açılacaktır.

Türkçe Siri’den çıkış yapmak istediğiniz zaman “Güle Güle” demeniz yeterlidir. Siri size; “Seninle Konuşmak Güzeldi Hasan” cevabını verdikten sonra uygulamayı kapatacaktır.